Turkish
Etymology
From Ottoman Turkish اصلانمق, ایصلانمق (ıslanmak), equivalent to ısla- (“to wet, soak, dampen”) + -n (“reflexive suffix”).
Verb
ıslanmak (third-person singular simple present ıslanır)
- to get wet
Conjugation
Conjugation of ıslanmak
| positive conjugation
|
|
|
singular
|
plural
|
| 1st person (ben)
|
2nd person (sen)
|
3rd person (o)
|
1st person (biz)
|
2nd person (siz)
|
3rd person (onlar)
|
| aorist
|
aorist
|
simple
|
ıslanırım
|
ıslanırsın
|
ıslanır
|
ıslanırız
|
ıslanırsınız
|
ıslanırlar
|
| past
|
ıslanırmışım
|
ıslanırmışsın
|
ıslanırmış
|
ıslanırmışız
|
ıslanırmışsınız
|
ıslanırlarmış
|
| inferential
|
ıslanırdım
|
ıslanırdın
|
ıslanırdı
|
ıslanırdık
|
ıslanırdınız
|
ıslanırlardı
|
| conditional
|
ıslanırsam
|
ıslanırsan
|
ıslanırsa
|
ıslanırsak
|
ıslanırsanız
|
ıslanırlarsa
|
| continuous
|
continuous
|
simple
|
ıslanıyorum
|
ıslanıyorsun
|
ıslanıyor
|
ıslanıyoruz
|
ıslanıyorsunuz
|
ıslanıyorlar
|
| past
|
ıslanıyormuşum
|
ıslanıyormuşsun
|
ıslanıyormuş
|
ıslanıyormuşuz
|
ıslanıyormuşsunuz
|
ıslanıyorlarmış
|
| inferential
|
ıslanıyordum
|
ıslanıyordun
|
ıslanıyordu
|
ıslanıyorduk
|
ıslanıyordunuz
|
ıslanıyorlardı
|
| conditional
|
ıslanıyorsam
|
ıslanıyorsan
|
ıslanıyorsa
|
ıslanıyorsak
|
ıslanıyorsanız
|
ıslanıyorlarsa
|
| inferential
|
inferential
|
simple
|
ıslanmışım
|
ıslanmışsın
|
ıslanmış
|
ıslanmışız
|
ıslanmışsınız
|
ıslanmışlar
|
| past
|
ıslanmışmışım
|
ıslanmışmışsın
|
ıslanmışmış
|
ıslanmışmışız
|
ıslanmışmışsınız
|
ıslanmışlarmış
|
| inferential
|
ıslanmıştım
|
ıslanmıştın
|
ıslanmıştı
|
ıslanmıştık
|
ıslanmıştınız
|
ıslanmışlardı
|
| conditional
|
ıslanmışsam
|
ıslanmışsan
|
ıslanmışsa
|
ıslanmışsak
|
ıslanmışsanız
|
ıslanmışlarsa
|
| future
|
future
|
simple
|
ıslanacağım
|
ıslanacaksın
|
ıslanacak
|
ıslanacağız
|
ıslanacaksınız
|
ıslanacaklar
|
| past
|
ıslanacakmışım
|
ıslanacakmışsın
|
ıslanacakmış
|
ıslanacakmışız
|
ıslanacakmışsınız
|
ıslanacaklarmış
|
| inferential
|
ıslanacaktım
|
ıslanacaktın
|
ıslanacaktı
|
ıslanacaktık
|
ıslanacaktınız
|
ıslanacaklardı
|
| conditional
|
ıslanacaksam
|
ıslanacaksan
|
ıslanacaksa
|
ıslanacaksak
|
ıslanacaksanız
|
ıslanacaklarsa
|
| progressive
|
progressive
|
simple
|
ıslanmaktayım
|
ıslanmaktasın
|
ıslanmakta
|
ıslanmaktayız
|
ıslanmaktasınız
|
ıslanmaktalar
|
| past
|
ıslanmaktaymışım
|
ıslanmaktaymışsın
|
ıslanmaktaymış
|
ıslanmaktaymışız
|
ıslanmaktaymışsınız
|
ıslanmaktalarmış
|
| inferential
|
ıslanmaktaydım
|
ıslanmaktaydın
|
ıslanmaktaydı
|
ıslanmaktaydık
|
ıslanmaktaydınız
|
ıslanmaktalardı
|
| conditional
|
ıslanmaktaysam
|
ıslanmaktaysan
|
ıslanmaktaysa
|
ıslanmaktaysak
|
ıslanmaktaysanız
|
ıslanmaktalarsa
|
| necessitative
|
necessitative
|
simple
|
ıslanmalıyım
|
ıslanmalısın
|
ıslanmalı
|
ıslanmalıyız
|
ıslanmalısınız
|
ıslanmalılar
|
| past
|
ıslanmalıymışım
|
ıslanmalıymışsın
|
ıslanmalıymış
|
ıslanmalıymışız
|
ıslanmalıymışsınız
|
ıslanmalılarmış
|
| inferential
|
ıslanmalıydım
|
ıslanmalıydın
|
ıslanmalıydı
|
ıslanmalıydık
|
ıslanmalıydınız
|
ıslanmalılardı
|
| conditional
|
ıslanmalıysam
|
ıslanmalıysan
|
ıslanmalıysa
|
ıslanmalıysak
|
ıslanmalıysanız
|
ıslanmalılarsa
|
| past
|
past
|
simple
|
ıslandım
|
ıslandın
|
ıslandı
|
ıslandık
|
ıslandınız
|
ıslandılar
|
| conditional
|
ıslandıysam
|
ıslandıysan
|
ıslandıysa
|
ıslandıysak
|
ıslandıysanız
|
ıslandılarsa
|
| conditional
|
conditional
|
simple
|
ıslansam
|
ıslansan
|
ıslansa
|
ıslansak
|
ıslansanız
|
ıslansalar
|
| past
|
ıslansaymışım
|
ıslansaymışsın
|
ıslansaymış
|
ıslansaymışız
|
ıslansaymışsınız
|
ıslansalarmış
|
| inferential
|
ıslansaydım
|
ıslansaydın
|
ıslansaydı
|
ıslansaydık
|
ıslansaydınız
|
ıslansalardı
|
| optative
|
ıslanayım
|
ıslanasın
|
ıslana
|
ıslanalım
|
ıslanasınız
|
ıslanalar
|
| imperative
|
imperative
|
regular
|
—
|
ıslan
|
ıslansın
|
—
|
ıslanın
|
ıslansınlar
|
| formal
|
—
|
ıslanınız
|
—
|
—
|
ıslanınız
|
—
|
| informal
|
—
|
ıslansana
|
—
|
—
|
ıslansanıza
|
—
|
| infinitive
|
ıslanmak
|
| verbal noun
|
ıslanma
|
| impersonal participle
|
imperfective
|
ıslanan
|
| perfective
|
ıslanmış
|
| prospective
|
ıslanacak
|
| personal participle
|
non-prospective
|
ıslandığım
|
ıslandığın
|
ıslandığı
|
ıslandığımız
|
ıslandığınız
|
ıslandıkları
|
| prospective
|
ıslanacağım
|
ıslanacağın
|
ıslanacağı
|
ıslanacağımız
|
ıslanacağınız
|
ıslanacakları
|
| temporal adverb
|
temporal adverb
|
simple
|
ıslanırken1
|
| specific
|
ıslanınca
|
| "and"
|
ıslanıp
|
| "since"
|
ıslanalı
|
| "until"
|
ıslanasıya
|
| "as long as"
|
ıslandıkça
|
| modal adverb
|
modal adverb
|
simple
|
ıslanarak
|
| reduplicated
|
ıslana ıslana
|
| "as if"
|
ıslanırcasına1
|
negative conjugation
| negative conjugation
|
|
|
singular
|
plural
|
| 1st person (ben)
|
2nd person (sen)
|
3rd person (o)
|
1st person (biz)
|
2nd person (siz)
|
3rd person (onlar)
|
| aorist
|
aorist
|
simple
|
ıslanmam
|
ıslanmazsın
|
ıslanmaz
|
ıslanmayız
|
ıslanmazsınız
|
ıslanmazlar
|
| past
|
ıslanmazmışım
|
ıslanmazmışsın
|
ıslanmazmış
|
ıslanmazmışız
|
ıslanmazmışsınız
|
ıslanmazlarmış
|
| inferential
|
ıslanmazdım
|
ıslanmazdın
|
ıslanmazdı
|
ıslanmazdık
|
ıslanmazdınız
|
ıslanmazlardı
|
| conditional
|
ıslanmazsam
|
ıslanmazsan
|
ıslanmazsa
|
ıslanmazsak
|
ıslanmazsanız
|
ıslanmazlarsa
|
| continuous
|
continuous
|
simple
|
ıslanmıyorum
|
ıslanmıyorsun
|
ıslanmıyor
|
ıslanmıyoruz
|
ıslanmıyorsunuz
|
ıslanmıyorlar
|
| past
|
ıslanmıyormuşum
|
ıslanmıyormuşsun
|
ıslanmıyormuş
|
ıslanmıyormuşuz
|
ıslanmıyormuşsunuz
|
ıslanmıyorlarmış
|
| inferential
|
ıslanmıyordum
|
ıslanmıyordun
|
ıslanmıyordu
|
ıslanmıyorduk
|
ıslanmıyordunuz
|
ıslanmıyorlardı
|
| conditional
|
ıslanmıyorsam
|
ıslanmıyorsan
|
ıslanmıyorsa
|
ıslanmıyorsak
|
ıslanmıyorsanız
|
ıslanmıyorlarsa
|
| inferential
|
inferential
|
simple
|
ıslanmamışım
|
ıslanmamışsın
|
ıslanmamış
|
ıslanmamışız
|
ıslanmamışsınız
|
ıslanmamışlar
|
| past
|
ıslanmamışmışım
|
ıslanmamışmışsın
|
ıslanmamışmış
|
ıslanmamışmışız
|
ıslanmamışmışsınız
|
ıslanmamışlarmış
|
| inferential
|
ıslanmamıştım
|
ıslanmamıştın
|
ıslanmamıştı
|
ıslanmamıştık
|
ıslanmamıştınız
|
ıslanmamışlardı
|
| conditional
|
ıslanmamışsam
|
ıslanmamışsan
|
ıslanmamışsa
|
ıslanmamışsak
|
ıslanmamışsanız
|
ıslanmamışlarsa
|
| future
|
future
|
simple
|
ıslanmayacağım
|
ıslanmayacaksın
|
ıslanmayacak
|
ıslanmayacağız
|
ıslanmayacaksınız
|
ıslanmayacaklar
|
| past
|
ıslanmayacakmışım
|
ıslanmayacakmışsın
|
ıslanmayacakmış
|
ıslanmayacakmışız
|
ıslanmayacakmışsınız
|
ıslanmayacaklarmış
|
| inferential
|
ıslanmayacaktım
|
ıslanmayacaktın
|
ıslanmayacaktı
|
ıslanmayacaktık
|
ıslanmayacaktınız
|
ıslanmayacaklardı
|
| conditional
|
ıslanmayacaksam
|
ıslanmayacaksan
|
ıslanmayacaksa
|
ıslanmayacaksak
|
ıslanmayacaksanız
|
ıslanmayacaklarsa
|
| progressive
|
progressive
|
simple
|
ıslanmamaktayım
|
ıslanmamaktasın
|
ıslanmamakta
|
ıslanmamaktayız
|
ıslanmamaktasınız
|
ıslanmamaktalar
|
| past
|
ıslanmamaktaymışım
|
ıslanmamaktaymışsın
|
ıslanmamaktaymış
|
ıslanmamaktaymışız
|
ıslanmamaktaymışsınız
|
ıslanmamaktalarmış
|
| inferential
|
ıslanmamaktaydım
|
ıslanmamaktaydın
|
ıslanmamaktaydı
|
ıslanmamaktaydık
|
ıslanmamaktaydınız
|
ıslanmamaktalardı
|
| conditional
|
ıslanmamaktaysam
|
ıslanmamaktaysan
|
ıslanmamaktaysa
|
ıslanmamaktaysak
|
ıslanmamaktaysanız
|
ıslanmamaktalarsa
|
| necessitative
|
necessitative
|
simple
|
ıslanmamalıyım
|
ıslanmamalısın
|
ıslanmamalı
|
ıslanmamalıyız
|
ıslanmamalısınız
|
ıslanmamalılar
|
| past
|
ıslanmamalıymışım
|
ıslanmamalıymışsın
|
ıslanmamalıymış
|
ıslanmamalıymışız
|
ıslanmamalıymışsınız
|
ıslanmamalılarmış
|
| inferential
|
ıslanmamalıydım
|
ıslanmamalıydın
|
ıslanmamalıydı
|
ıslanmamalıydık
|
ıslanmamalıydınız
|
ıslanmamalılardı
|
| conditional
|
ıslanmamalıysam
|
ıslanmamalıysan
|
ıslanmamalıysa
|
ıslanmamalıysak
|
ıslanmamalıysanız
|
ıslanmamalılarsa
|
| past
|
past
|
simple
|
ıslanmadım
|
ıslanmadın
|
ıslanmadı
|
ıslanmadık
|
ıslanmadınız
|
ıslanmadılar
|
| conditional
|
ıslanmadıysam
|
ıslanmadıysan
|
ıslanmadıysa
|
ıslanmadıysak
|
ıslanmadıysanız
|
ıslanmadılarsa
|
| conditional
|
conditional
|
simple
|
ıslanmasam
|
ıslanmasan
|
ıslanmasa
|
ıslanmasak
|
ıslanmasanız
|
ıslanmasalar
|
| past
|
ıslanmasaymışım
|
ıslanmasaymışsın
|
ıslanmasaymış
|
ıslanmasaymışız
|
ıslanmasaymışsınız
|
ıslanmasalarmış
|
| inferential
|
ıslanmasaydım
|
ıslanmasaydın
|
ıslanmasaydı
|
ıslanmasaydık
|
ıslanmasaydınız
|
ıslanmasalardı
|
| optative
|
ıslanmayayım
|
ıslanmayasın
|
ıslanmaya
|
ıslanmayalım
|
ıslanmayasınız
|
ıslanmayalar
|
| imperative
|
imperative
|
regular
|
—
|
ıslanma
|
ıslanmasın
|
—
|
ıslanmayın
|
ıslanmasınlar
|
| formal
|
—
|
ıslanmayınız
|
—
|
—
|
ıslanmayınız
|
—
|
| informal
|
—
|
ıslanmasana
|
—
|
—
|
ıslanmasanıza
|
—
|
| infinitive
|
ıslanmamak
|
| verbal noun
|
ıslanmama
|
| impersonal participle
|
imperfective
|
ıslanmayan
|
| perfective
|
ıslanmamış
|
| prospective
|
ıslanmayacak
|
| personal participle
|
non-prospective
|
ıslanmadığım
|
ıslanmadığın
|
ıslanmadığı
|
ıslanmadığımız
|
ıslanmadığınız
|
ıslanmadıkları
|
| prospective
|
ıslanmayacağım
|
ıslanmayacağın
|
ıslanmayacağı
|
ıslanmayacağımız
|
ıslanmayacağınız
|
ıslanmayacakları
|
| temporal adverb
|
temporal adverb
|
simple
|
ıslanmazken1
|
| specific
|
ıslanmayınca
|
| "and"
|
ıslanmayıp
|
| "since"
|
ıslanmayalı
|
| "until"
|
ıslanmayasıya
|
| "as long as"
|
ıslanmadıkça
|
| modal adverb
|
modal adverb
|
simple
|
ıslanmayarak
|
| reduplicated
|
ıslanmaya ıslanmaya
|
| "as if"
|
ıslanmazcasına1
|
potential conjugation
| potential conjugation
|
|
|
singular
|
plural
|
| 1st person (ben)
|
2nd person (sen)
|
3rd person (o)
|
1st person (biz)
|
2nd person (siz)
|
3rd person (onlar)
|
| aorist
|
aorist
|
simple
|
ıslanabilirim
|
ıslanabilirsin
|
ıslanabilir
|
ıslanabiliriz
|
ıslanabilirsiniz
|
ıslanabilirler
|
| past
|
ıslanabilirmişim
|
ıslanabilirmişsin
|
ıslanabilirmiş
|
ıslanabilirmişiz
|
ıslanabilirmişsiniz
|
ıslanabilirlermiş
|
| inferential
|
ıslanabilirdim
|
ıslanabilirdin
|
ıslanabilirdi
|
ıslanabilirdik
|
ıslanabilirdiniz
|
ıslanabilirlerdi
|
| conditional
|
ıslanabilirsem
|
ıslanabilirsen
|
ıslanabilirse
|
ıslanabilirsek
|
ıslanabilirseniz
|
ıslanabilirlerse
|
| continuous
|
continuous
|
simple
|
ıslanabiliyorum
|
ıslanabiliyorsun
|
ıslanabiliyor
|
ıslanabiliyoruz
|
ıslanabiliyorsunuz
|
ıslanabiliyorlar
|
| past
|
ıslanabiliyormuşum
|
ıslanabiliyormuşsun
|
ıslanabiliyormuş
|
ıslanabiliyormuşuz
|
ıslanabiliyormuşsunuz
|
ıslanabiliyorlarmış
|
| inferential
|
ıslanabiliyordum
|
ıslanabiliyordun
|
ıslanabiliyordu
|
ıslanabiliyorduk
|
ıslanabiliyordunuz
|
ıslanabiliyorlardı
|
| conditional
|
ıslanabiliyorsam
|
ıslanabiliyorsan
|
ıslanabiliyorsa
|
ıslanabiliyorsak
|
ıslanabiliyorsanız
|
ıslanabiliyorlarsa
|
| inferential
|
inferential
|
simple
|
ıslanabilmişim
|
ıslanabilmişsin
|
ıslanabilmiş
|
ıslanabilmişiz
|
ıslanabilmişsiniz
|
ıslanabilmişler
|
| past
|
ıslanabilmişmişim
|
ıslanabilmişmişsin
|
ıslanabilmişmiş
|
ıslanabilmişmişiz
|
ıslanabilmişmişsiniz
|
ıslanabilmişlermiş
|
| inferential
|
ıslanabilmiştim
|
ıslanabilmiştin
|
ıslanabilmişti
|
ıslanabilmiştik
|
ıslanabilmiştiniz
|
ıslanabilmişlerdi
|
| conditional
|
ıslanabilmişsem
|
ıslanabilmişsen
|
ıslanabilmişse
|
ıslanabilmişsek
|
ıslanabilmişseniz
|
ıslanabilmişlerse
|
| future
|
future
|
simple
|
ıslanabileceğim
|
ıslanabileceksin
|
ıslanabilecek
|
ıslanabileceğiz
|
ıslanabileceksiniz
|
ıslanabilecekler
|
| past
|
ıslanabilecekmişim
|
ıslanabilecekmişsin
|
ıslanabilecekmiş
|
ıslanabilecekmişiz
|
ıslanabilecekmişsiniz
|
ıslanabileceklermiş
|
| inferential
|
ıslanabilecektim
|
ıslanabilecektin
|
ıslanabilecekti
|
ıslanabilecektik
|
ıslanabilecektiniz
|
ıslanabileceklerdi
|
| conditional
|
ıslanabileceksem
|
ıslanabileceksen
|
ıslanabilecekse
|
ıslanabileceksek
|
ıslanabilecekseniz
|
ıslanabileceklerse
|
| progressive
|
progressive
|
simple
|
ıslanabilmekteyim
|
ıslanabilmektesin
|
ıslanabilmekte
|
ıslanabilmekteyiz
|
ıslanabilmektesiniz
|
ıslanabilmekteler
|
| past
|
ıslanabilmekteymişim
|
ıslanabilmekteymişsin
|
ıslanabilmekteymiş
|
ıslanabilmekteymişiz
|
ıslanabilmekteymişsiniz
|
ıslanabilmektelermiş
|
| inferential
|
ıslanabilmekteydim
|
ıslanabilmekteydin
|
ıslanabilmekteydi
|
ıslanabilmekteydik
|
ıslanabilmekteydiniz
|
ıslanabilmektelerdi
|
| conditional
|
ıslanabilmekteysem
|
ıslanabilmekteysen
|
ıslanabilmekteyse
|
ıslanabilmekteysek
|
ıslanabilmekteyseniz
|
ıslanabilmektelerse
|
| necessitative
|
necessitative
|
simple
|
ıslanabilmeliyim
|
ıslanabilmelisin
|
ıslanabilmeli
|
ıslanabilmeliyiz
|
ıslanabilmelisiniz
|
ıslanabilmeliler
|
| past
|
ıslanabilmeliymişim
|
ıslanabilmeliymişsin
|
ıslanabilmeliymiş
|
ıslanabilmeliymişiz
|
ıslanabilmeliymişsiniz
|
ıslanabilmelilermiş
|
| inferential
|
ıslanabilmeliydim
|
ıslanabilmeliydin
|
ıslanabilmeliydi
|
ıslanabilmeliydik
|
ıslanabilmeliydiniz
|
ıslanabilmelilerdi
|
| conditional
|
ıslanabilmeliysem
|
ıslanabilmeliysen
|
ıslanabilmeliyse
|
ıslanabilmeliysek
|
ıslanabilmeliyseniz
|
ıslanabilmelilerse
|
| past
|
past
|
simple
|
ıslanabildim
|
ıslanabildin
|
ıslanabildi
|
ıslanabildik
|
ıslanabildiniz
|
ıslanabildiler
|
| conditional
|
ıslanabildiysem
|
ıslanabildiysen
|
ıslanabildiyse
|
ıslanabildiysek
|
ıslanabildiyseniz
|
ıslanabildilerse
|
| conditional
|
conditional
|
simple
|
ıslanabilsem
|
ıslanabilsen
|
ıslanabilse
|
ıslanabilsek
|
ıslanabilseniz
|
ıslanabilseler
|
| past
|
ıslanabilseymişim
|
ıslanabilseymişsin
|
ıslanabilseymiş
|
ıslanabilseymişiz
|
ıslanabilseymişsiniz
|
ıslanabilselermiş
|
| inferential
|
ıslanabilseydim
|
ıslanabilseydin
|
ıslanabilseydi
|
ıslanabilseydik
|
ıslanabilseydiniz
|
ıslanabilselerdi
|
| optative
|
ıslanabileyim
|
ıslanabilesin
|
ıslanabile
|
ıslanabilelim
|
ıslanabilesiniz
|
ıslanabileler
|
| imperative
|
imperative
|
regular
|
—
|
ıslanabil
|
ıslanabilsin
|
—
|
ıslanabilin
|
ıslanabilsinler
|
| formal
|
—
|
ıslanabiliniz
|
—
|
—
|
ıslanabiliniz
|
—
|
| informal
|
—
|
ıslanabilsene
|
—
|
—
|
ıslanabilsenize
|
—
|
| infinitive
|
ıslanabilmek
|
| verbal noun
|
ıslanabilme
|
| impersonal participle
|
imperfective
|
ıslanabilen
|
| perfective
|
ıslanabilmiş
|
| prospective
|
ıslanabilecek
|
| personal participle
|
non-prospective
|
ıslanabildiğim
|
ıslanabildiğin
|
ıslanabildiği
|
ıslanabildiğimiz
|
ıslanabildiğiniz
|
ıslanabildikleri
|
| prospective
|
ıslanabileceğim
|
ıslanabileceğin
|
ıslanabileceği
|
ıslanabileceğimiz
|
ıslanabileceğiniz
|
ıslanabilecekleri
|
| temporal adverb
|
temporal adverb
|
simple
|
ıslanabilirken1
|
| specific
|
ıslanabilince
|
| "and"
|
ıslanabilip
|
| "since"
|
ıslanabileli
|
| "until"
|
ıslanabilesiye
|
| "as long as"
|
ıslanabildikçe
|
| modal adverb
|
modal adverb
|
simple
|
ıslanabilerek
|
| reduplicated
|
ıslanabile ıslanabile
|
| "as if"
|
ıslanabilircesine1
|
impotential conjugation
| impotential conjugation
|
|
|
singular
|
plural
|
| 1st person (ben)
|
2nd person (sen)
|
3rd person (o)
|
1st person (biz)
|
2nd person (siz)
|
3rd person (onlar)
|
| aorist
|
aorist
|
simple
|
ıslanamam
|
ıslanamazsın
|
ıslanamaz
|
ıslanamayız
|
ıslanamazsınız
|
ıslanamazlar
|
| past
|
ıslanamazmışım
|
ıslanamazmışsın
|
ıslanamazmış
|
ıslanamazmışız
|
ıslanamazmışsınız
|
ıslanamazlarmış
|
| inferential
|
ıslanamazdım
|
ıslanamazdın
|
ıslanamazdı
|
ıslanamazdık
|
ıslanamazdınız
|
ıslanamazlardı
|
| conditional
|
ıslanamazsam
|
ıslanamazsan
|
ıslanamazsa
|
ıslanamazsak
|
ıslanamazsanız
|
ıslanamazlarsa
|
| continuous
|
continuous
|
simple
|
ıslanamıyorum
|
ıslanamıyorsun
|
ıslanamıyor
|
ıslanamıyoruz
|
ıslanamıyorsunuz
|
ıslanamıyorlar
|
| past
|
ıslanamıyormuşum
|
ıslanamıyormuşsun
|
ıslanamıyormuş
|
ıslanamıyormuşuz
|
ıslanamıyormuşsunuz
|
ıslanamıyorlarmış
|
| inferential
|
ıslanamıyordum
|
ıslanamıyordun
|
ıslanamıyordu
|
ıslanamıyorduk
|
ıslanamıyordunuz
|
ıslanamıyorlardı
|
| conditional
|
ıslanamıyorsam
|
ıslanamıyorsan
|
ıslanamıyorsa
|
ıslanamıyorsak
|
ıslanamıyorsanız
|
ıslanamıyorlarsa
|
| inferential
|
inferential
|
simple
|
ıslanamamışım
|
ıslanamamışsın
|
ıslanamamış
|
ıslanamamışız
|
ıslanamamışsınız
|
ıslanamamışlar
|
| past
|
ıslanamamışmışım
|
ıslanamamışmışsın
|
ıslanamamışmış
|
ıslanamamışmışız
|
ıslanamamışmışsınız
|
ıslanamamışlarmış
|
| inferential
|
ıslanamamıştım
|
ıslanamamıştın
|
ıslanamamıştı
|
ıslanamamıştık
|
ıslanamamıştınız
|
ıslanamamışlardı
|
| conditional
|
ıslanamamışsam
|
ıslanamamışsan
|
ıslanamamışsa
|
ıslanamamışsak
|
ıslanamamışsanız
|
ıslanamamışlarsa
|
| future
|
future
|
simple
|
ıslanamayacağım
|
ıslanamayacaksın
|
ıslanamayacak
|
ıslanamayacağız
|
ıslanamayacaksınız
|
ıslanamayacaklar
|
| past
|
ıslanamayacakmışım
|
ıslanamayacakmışsın
|
ıslanamayacakmış
|
ıslanamayacakmışız
|
ıslanamayacakmışsınız
|
ıslanamayacaklarmış
|
| inferential
|
ıslanamayacaktım
|
ıslanamayacaktın
|
ıslanamayacaktı
|
ıslanamayacaktık
|
ıslanamayacaktınız
|
ıslanamayacaklardı
|
| conditional
|
ıslanamayacaksam
|
ıslanamayacaksan
|
ıslanamayacaksa
|
ıslanamayacaksak
|
ıslanamayacaksanız
|
ıslanamayacaklarsa
|
| progressive
|
progressive
|
simple
|
ıslanamamaktayım
|
ıslanamamaktasın
|
ıslanamamakta
|
ıslanamamaktayız
|
ıslanamamaktasınız
|
ıslanamamaktalar
|
| past
|
ıslanamamaktaymışım
|
ıslanamamaktaymışsın
|
ıslanamamaktaymış
|
ıslanamamaktaymışız
|
ıslanamamaktaymışsınız
|
ıslanamamaktalarmış
|
| inferential
|
ıslanamamaktaydım
|
ıslanamamaktaydın
|
ıslanamamaktaydı
|
ıslanamamaktaydık
|
ıslanamamaktaydınız
|
ıslanamamaktalardı
|
| conditional
|
ıslanamamaktaysam
|
ıslanamamaktaysan
|
ıslanamamaktaysa
|
ıslanamamaktaysak
|
ıslanamamaktaysanız
|
ıslanamamaktalarsa
|
| necessitative
|
necessitative
|
simple
|
ıslanamamalıyım
|
ıslanamamalısın
|
ıslanamamalı
|
ıslanamamalıyız
|
ıslanamamalısınız
|
ıslanamamalılar
|
| past
|
ıslanamamalıymışım
|
ıslanamamalıymışsın
|
ıslanamamalıymış
|
ıslanamamalıymışız
|
ıslanamamalıymışsınız
|
ıslanamamalılarmış
|
| inferential
|
ıslanamamalıydım
|
ıslanamamalıydın
|
ıslanamamalıydı
|
ıslanamamalıydık
|
ıslanamamalıydınız
|
ıslanamamalılardı
|
| conditional
|
ıslanamamalıysam
|
ıslanamamalıysan
|
ıslanamamalıysa
|
ıslanamamalıysak
|
ıslanamamalıysanız
|
ıslanamamalılarsa
|
| past
|
past
|
simple
|
ıslanamadım
|
ıslanamadın
|
ıslanamadı
|
ıslanamadık
|
ıslanamadınız
|
ıslanamadılar
|
| conditional
|
ıslanamadıysam
|
ıslanamadıysan
|
ıslanamadıysa
|
ıslanamadıysak
|
ıslanamadıysanız
|
ıslanamadılarsa
|
| conditional
|
conditional
|
simple
|
ıslanamasam
|
ıslanamasan
|
ıslanamasa
|
ıslanamasak
|
ıslanamasanız
|
ıslanamasalar
|
| past
|
ıslanamasaymışım
|
ıslanamasaymışsın
|
ıslanamasaymış
|
ıslanamasaymışız
|
ıslanamasaymışsınız
|
ıslanamasalarmış
|
| inferential
|
ıslanamasaydım
|
ıslanamasaydın
|
ıslanamasaydı
|
ıslanamasaydık
|
ıslanamasaydınız
|
ıslanamasalardı
|
| optative
|
ıslanamayayım
|
ıslanamayasın
|
ıslanamaya
|
ıslanamayalım
|
ıslanamayasınız
|
ıslanamayalar
|
| imperative
|
imperative
|
regular
|
—
|
ıslanama
|
ıslanamasın
|
—
|
ıslanamayın
|
ıslanamasınlar
|
| formal
|
—
|
ıslanamayınız
|
—
|
—
|
ıslanamayınız
|
—
|
| informal
|
—
|
ıslanamasana
|
—
|
—
|
ıslanamasanıza
|
—
|
| infinitive
|
ıslanamamak
|
| verbal noun
|
ıslanamama
|
| impersonal participle
|
imperfective
|
ıslanamayan
|
| perfective
|
ıslanamamış
|
| prospective
|
ıslanamayacak
|
| personal participle
|
non-prospective
|
ıslanamadığım
|
ıslanamadığın
|
ıslanamadığı
|
ıslanamadığımız
|
ıslanamadığınız
|
ıslanamadıkları
|
| prospective
|
ıslanamayacağım
|
ıslanamayacağın
|
ıslanamayacağı
|
ıslanamayacağımız
|
ıslanamayacağınız
|
ıslanamayacakları
|
| temporal adverb
|
temporal adverb
|
simple
|
ıslanamazken1
|
| specific
|
ıslanamayınca
|
| "and"
|
ıslanamayıp
|
| "since"
|
ıslanamayalı
|
| "until"
|
ıslanamayasıya
|
| "as long as"
|
ıslanamadıkça
|
| modal adverb
|
modal adverb
|
simple
|
ıslanamayarak
|
| reduplicated
|
ıslanamaya ıslanamaya
|
| "as if"
|
ıslanamazcasına1
|
|
1 The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future.
References