ıslanmak

Turkish

Etymology

From Ottoman Turkish اصلانمق, ایصلانمق (ıslanmak), equivalent to ısla- (to wet, soak, dampen) +‎ -n (reflexive suffix).

Verb

ıslanmak (third-person singular simple present ıslanır)

  1. to get wet

Conjugation

Conjugation of ıslanmak
positive conjugation
singular plural
1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
aorist aorist simple ıslanırım ıslanırsın ıslanır ıslanırız ıslanırsınız ıslanırlar
past ıslanırmışım ıslanırmışsın ıslanırmış ıslanırmışız ıslanırmışsınız ıslanırlarmış
inferential ıslanırdım ıslanırdın ıslanırdı ıslanırdık ıslanırdınız ıslanırlardı
conditional ıslanırsam ıslanırsan ıslanırsa ıslanırsak ıslanırsanız ıslanırlarsa
continuous continuous simple ıslanıyorum ıslanıyorsun ıslanıyor ıslanıyoruz ıslanıyorsunuz ıslanıyorlar
past ıslanıyormuşum ıslanıyormuşsun ıslanıyormuş ıslanıyormuşuz ıslanıyormuşsunuz ıslanıyorlarmış
inferential ıslanıyordum ıslanıyordun ıslanıyordu ıslanıyorduk ıslanıyordunuz ıslanıyorlardı
conditional ıslanıyorsam ıslanıyorsan ıslanıyorsa ıslanıyorsak ıslanıyorsanız ıslanıyorlarsa
inferential inferential simple ıslanmışım ıslanmışsın ıslanmış ıslanmışız ıslanmışsınız ıslanmışlar
past ıslanmışmışım ıslanmışmışsın ıslanmışmış ıslanmışmışız ıslanmışmışsınız ıslanmışlarmış
inferential ıslanmıştım ıslanmıştın ıslanmıştı ıslanmıştık ıslanmıştınız ıslanmışlardı
conditional ıslanmışsam ıslanmışsan ıslanmışsa ıslanmışsak ıslanmışsanız ıslanmışlarsa
future future simple ıslanacağım ıslanacaksın ıslanacak ıslanacağız ıslanacaksınız ıslanacaklar
past ıslanacakmışım ıslanacakmışsın ıslanacakmış ıslanacakmışız ıslanacakmışsınız ıslanacaklarmış
inferential ıslanacaktım ıslanacaktın ıslanacaktı ıslanacaktık ıslanacaktınız ıslanacaklardı
conditional ıslanacaksam ıslanacaksan ıslanacaksa ıslanacaksak ıslanacaksanız ıslanacaklarsa
progressive progressive simple ıslanmaktayım ıslanmaktasın ıslanmakta ıslanmaktayız ıslanmaktasınız ıslanmaktalar
past ıslanmaktaymışım ıslanmaktaymışsın ıslanmaktaymış ıslanmaktaymışız ıslanmaktaymışsınız ıslanmaktalarmış
inferential ıslanmaktaydım ıslanmaktaydın ıslanmaktaydı ıslanmaktaydık ıslanmaktaydınız ıslanmaktalardı
conditional ıslanmaktaysam ıslanmaktaysan ıslanmaktaysa ıslanmaktaysak ıslanmaktaysanız ıslanmaktalarsa
necessitative necessitative simple ıslanmalıyım ıslanmalısın ıslanmalı ıslanmalıyız ıslanmalısınız ıslanmalılar
past ıslanmalıymışım ıslanmalıymışsın ıslanmalıymış ıslanmalıymışız ıslanmalıymışsınız ıslanmalılarmış
inferential ıslanmalıydım ıslanmalıydın ıslanmalıydı ıslanmalıydık ıslanmalıydınız ıslanmalılardı
conditional ıslanmalıysam ıslanmalıysan ıslanmalıysa ıslanmalıysak ıslanmalıysanız ıslanmalılarsa
past past simple ıslandım ıslandın ıslandı ıslandık ıslandınız ıslandılar
conditional ıslandıysam ıslandıysan ıslandıysa ıslandıysak ıslandıysanız ıslandılarsa
conditional conditional simple ıslansam ıslansan ıslansa ıslansak ıslansanız ıslansalar
past ıslansaymışım ıslansaymışsın ıslansaymış ıslansaymışız ıslansaymışsınız ıslansalarmış
inferential ıslansaydım ıslansaydın ıslansaydı ıslansaydık ıslansaydınız ıslansalardı
optative ıslanayım ıslanasın ıslana ıslanalım ıslanasınız ıslanalar
imperative imperative regular ıslan ıslansın ıslanın ıslansınlar
formal ıslanınız ıslanınız
informal ıslansana ıslansanıza
infinitive ıslanmak
verbal noun ıslanma
impersonal participle imperfective ıslanan
perfective ıslanmış
prospective ıslanacak
personal participle non-prospective ıslandığım ıslandığın ıslandığı ıslandığımız ıslandığınız ıslandıkları
prospective ıslanacağım ıslanacağın ıslanacağı ıslanacağımız ıslanacağınız ıslanacakları
temporal adverb temporal adverb simple ıslanırken1
specific ıslanınca
"and" ıslanıp
"since" ıslanalı
"until" ıslanasıya
"as long as" ıslandıkça
modal adverb modal adverb simple ıslanarak
reduplicated ıslana ıslana
"as if" ıslanırcasına1
negative conjugation
negative conjugation
singular plural
1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
aorist aorist simple ıslanmam ıslanmazsın ıslanmaz ıslanmayız ıslanmazsınız ıslanmazlar
past ıslanmazmışım ıslanmazmışsın ıslanmazmış ıslanmazmışız ıslanmazmışsınız ıslanmazlarmış
inferential ıslanmazdım ıslanmazdın ıslanmazdı ıslanmazdık ıslanmazdınız ıslanmazlardı
conditional ıslanmazsam ıslanmazsan ıslanmazsa ıslanmazsak ıslanmazsanız ıslanmazlarsa
continuous continuous simple ıslanmıyorum ıslanmıyorsun ıslanmıyor ıslanmıyoruz ıslanmıyorsunuz ıslanmıyorlar
past ıslanmıyormuşum ıslanmıyormuşsun ıslanmıyormuş ıslanmıyormuşuz ıslanmıyormuşsunuz ıslanmıyorlarmış
inferential ıslanmıyordum ıslanmıyordun ıslanmıyordu ıslanmıyorduk ıslanmıyordunuz ıslanmıyorlardı
conditional ıslanmıyorsam ıslanmıyorsan ıslanmıyorsa ıslanmıyorsak ıslanmıyorsanız ıslanmıyorlarsa
inferential inferential simple ıslanmamışım ıslanmamışsın ıslanmamış ıslanmamışız ıslanmamışsınız ıslanmamışlar
past ıslanmamışmışım ıslanmamışmışsın ıslanmamışmış ıslanmamışmışız ıslanmamışmışsınız ıslanmamışlarmış
inferential ıslanmamıştım ıslanmamıştın ıslanmamıştı ıslanmamıştık ıslanmamıştınız ıslanmamışlardı
conditional ıslanmamışsam ıslanmamışsan ıslanmamışsa ıslanmamışsak ıslanmamışsanız ıslanmamışlarsa
future future simple ıslanmayacağım ıslanmayacaksın ıslanmayacak ıslanmayacağız ıslanmayacaksınız ıslanmayacaklar
past ıslanmayacakmışım ıslanmayacakmışsın ıslanmayacakmış ıslanmayacakmışız ıslanmayacakmışsınız ıslanmayacaklarmış
inferential ıslanmayacaktım ıslanmayacaktın ıslanmayacaktı ıslanmayacaktık ıslanmayacaktınız ıslanmayacaklardı
conditional ıslanmayacaksam ıslanmayacaksan ıslanmayacaksa ıslanmayacaksak ıslanmayacaksanız ıslanmayacaklarsa
progressive progressive simple ıslanmamaktayım ıslanmamaktasın ıslanmamakta ıslanmamaktayız ıslanmamaktasınız ıslanmamaktalar
past ıslanmamaktaymışım ıslanmamaktaymışsın ıslanmamaktaymış ıslanmamaktaymışız ıslanmamaktaymışsınız ıslanmamaktalarmış
inferential ıslanmamaktaydım ıslanmamaktaydın ıslanmamaktaydı ıslanmamaktaydık ıslanmamaktaydınız ıslanmamaktalardı
conditional ıslanmamaktaysam ıslanmamaktaysan ıslanmamaktaysa ıslanmamaktaysak ıslanmamaktaysanız ıslanmamaktalarsa
necessitative necessitative simple ıslanmamalıyım ıslanmamalısın ıslanmamalı ıslanmamalıyız ıslanmamalısınız ıslanmamalılar
past ıslanmamalıymışım ıslanmamalıymışsın ıslanmamalıymış ıslanmamalıymışız ıslanmamalıymışsınız ıslanmamalılarmış
inferential ıslanmamalıydım ıslanmamalıydın ıslanmamalıydı ıslanmamalıydık ıslanmamalıydınız ıslanmamalılardı
conditional ıslanmamalıysam ıslanmamalıysan ıslanmamalıysa ıslanmamalıysak ıslanmamalıysanız ıslanmamalılarsa
past past simple ıslanmadım ıslanmadın ıslanmadı ıslanmadık ıslanmadınız ıslanmadılar
conditional ıslanmadıysam ıslanmadıysan ıslanmadıysa ıslanmadıysak ıslanmadıysanız ıslanmadılarsa
conditional conditional simple ıslanmasam ıslanmasan ıslanmasa ıslanmasak ıslanmasanız ıslanmasalar
past ıslanmasaymışım ıslanmasaymışsın ıslanmasaymış ıslanmasaymışız ıslanmasaymışsınız ıslanmasalarmış
inferential ıslanmasaydım ıslanmasaydın ıslanmasaydı ıslanmasaydık ıslanmasaydınız ıslanmasalardı
optative ıslanmayayım ıslanmayasın ıslanmaya ıslanmayalım ıslanmayasınız ıslanmayalar
imperative imperative regular ıslanma ıslanmasın ıslanmayın ıslanmasınlar
formal ıslanmayınız ıslanmayınız
informal ıslanmasana ıslanmasanıza
infinitive ıslanmamak
verbal noun ıslanmama
impersonal participle imperfective ıslanmayan
perfective ıslanmamış
prospective ıslanmayacak
personal participle non-prospective ıslanmadığım ıslanmadığın ıslanmadığı ıslanmadığımız ıslanmadığınız ıslanmadıkları
prospective ıslanmayacağım ıslanmayacağın ıslanmayacağı ıslanmayacağımız ıslanmayacağınız ıslanmayacakları
temporal adverb temporal adverb simple ıslanmazken1
specific ıslanmayınca
"and" ıslanmayıp
"since" ıslanmayalı
"until" ıslanmayasıya
"as long as" ıslanmadıkça
modal adverb modal adverb simple ıslanmayarak
reduplicated ıslanmaya ıslanmaya
"as if" ıslanmazcasına1
potential conjugation
potential conjugation
singular plural
1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
aorist aorist simple ıslanabilirim ıslanabilirsin ıslanabilir ıslanabiliriz ıslanabilirsiniz ıslanabilirler
past ıslanabilirmişim ıslanabilirmişsin ıslanabilirmiş ıslanabilirmişiz ıslanabilirmişsiniz ıslanabilirlermiş
inferential ıslanabilirdim ıslanabilirdin ıslanabilirdi ıslanabilirdik ıslanabilirdiniz ıslanabilirlerdi
conditional ıslanabilirsem ıslanabilirsen ıslanabilirse ıslanabilirsek ıslanabilirseniz ıslanabilirlerse
continuous continuous simple ıslanabiliyorum ıslanabiliyorsun ıslanabiliyor ıslanabiliyoruz ıslanabiliyorsunuz ıslanabiliyorlar
past ıslanabiliyormuşum ıslanabiliyormuşsun ıslanabiliyormuş ıslanabiliyormuşuz ıslanabiliyormuşsunuz ıslanabiliyorlarmış
inferential ıslanabiliyordum ıslanabiliyordun ıslanabiliyordu ıslanabiliyorduk ıslanabiliyordunuz ıslanabiliyorlardı
conditional ıslanabiliyorsam ıslanabiliyorsan ıslanabiliyorsa ıslanabiliyorsak ıslanabiliyorsanız ıslanabiliyorlarsa
inferential inferential simple ıslanabilmişim ıslanabilmişsin ıslanabilmiş ıslanabilmişiz ıslanabilmişsiniz ıslanabilmişler
past ıslanabilmişmişim ıslanabilmişmişsin ıslanabilmişmiş ıslanabilmişmişiz ıslanabilmişmişsiniz ıslanabilmişlermiş
inferential ıslanabilmiştim ıslanabilmiştin ıslanabilmişti ıslanabilmiştik ıslanabilmiştiniz ıslanabilmişlerdi
conditional ıslanabilmişsem ıslanabilmişsen ıslanabilmişse ıslanabilmişsek ıslanabilmişseniz ıslanabilmişlerse
future future simple ıslanabileceğim ıslanabileceksin ıslanabilecek ıslanabileceğiz ıslanabileceksiniz ıslanabilecekler
past ıslanabilecekmişim ıslanabilecekmişsin ıslanabilecekmiş ıslanabilecekmişiz ıslanabilecekmişsiniz ıslanabileceklermiş
inferential ıslanabilecektim ıslanabilecektin ıslanabilecekti ıslanabilecektik ıslanabilecektiniz ıslanabileceklerdi
conditional ıslanabileceksem ıslanabileceksen ıslanabilecekse ıslanabileceksek ıslanabilecekseniz ıslanabileceklerse
progressive progressive simple ıslanabilmekteyim ıslanabilmektesin ıslanabilmekte ıslanabilmekteyiz ıslanabilmektesiniz ıslanabilmekteler
past ıslanabilmekteymişim ıslanabilmekteymişsin ıslanabilmekteymiş ıslanabilmekteymişiz ıslanabilmekteymişsiniz ıslanabilmektelermiş
inferential ıslanabilmekteydim ıslanabilmekteydin ıslanabilmekteydi ıslanabilmekteydik ıslanabilmekteydiniz ıslanabilmektelerdi
conditional ıslanabilmekteysem ıslanabilmekteysen ıslanabilmekteyse ıslanabilmekteysek ıslanabilmekteyseniz ıslanabilmektelerse
necessitative necessitative simple ıslanabilmeliyim ıslanabilmelisin ıslanabilmeli ıslanabilmeliyiz ıslanabilmelisiniz ıslanabilmeliler
past ıslanabilmeliymişim ıslanabilmeliymişsin ıslanabilmeliymiş ıslanabilmeliymişiz ıslanabilmeliymişsiniz ıslanabilmelilermiş
inferential ıslanabilmeliydim ıslanabilmeliydin ıslanabilmeliydi ıslanabilmeliydik ıslanabilmeliydiniz ıslanabilmelilerdi
conditional ıslanabilmeliysem ıslanabilmeliysen ıslanabilmeliyse ıslanabilmeliysek ıslanabilmeliyseniz ıslanabilmelilerse
past past simple ıslanabildim ıslanabildin ıslanabildi ıslanabildik ıslanabildiniz ıslanabildiler
conditional ıslanabildiysem ıslanabildiysen ıslanabildiyse ıslanabildiysek ıslanabildiyseniz ıslanabildilerse
conditional conditional simple ıslanabilsem ıslanabilsen ıslanabilse ıslanabilsek ıslanabilseniz ıslanabilseler
past ıslanabilseymişim ıslanabilseymişsin ıslanabilseymiş ıslanabilseymişiz ıslanabilseymişsiniz ıslanabilselermiş
inferential ıslanabilseydim ıslanabilseydin ıslanabilseydi ıslanabilseydik ıslanabilseydiniz ıslanabilselerdi
optative ıslanabileyim ıslanabilesin ıslanabile ıslanabilelim ıslanabilesiniz ıslanabileler
imperative imperative regular ıslanabil ıslanabilsin ıslanabilin ıslanabilsinler
formal ıslanabiliniz ıslanabiliniz
informal ıslanabilsene ıslanabilsenize
infinitive ıslanabilmek
verbal noun ıslanabilme
impersonal participle imperfective ıslanabilen
perfective ıslanabilmiş
prospective ıslanabilecek
personal participle non-prospective ıslanabildiğim ıslanabildiğin ıslanabildiği ıslanabildiğimiz ıslanabildiğiniz ıslanabildikleri
prospective ıslanabileceğim ıslanabileceğin ıslanabileceği ıslanabileceğimiz ıslanabileceğiniz ıslanabilecekleri
temporal adverb temporal adverb simple ıslanabilirken1
specific ıslanabilince
"and" ıslanabilip
"since" ıslanabileli
"until" ıslanabilesiye
"as long as" ıslanabildikçe
modal adverb modal adverb simple ıslanabilerek
reduplicated ıslanabile ıslanabile
"as if" ıslanabilircesine1
impotential conjugation
impotential conjugation
singular plural
1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
aorist aorist simple ıslanamam ıslanamazsın ıslanamaz ıslanamayız ıslanamazsınız ıslanamazlar
past ıslanamazmışım ıslanamazmışsın ıslanamazmış ıslanamazmışız ıslanamazmışsınız ıslanamazlarmış
inferential ıslanamazdım ıslanamazdın ıslanamazdı ıslanamazdık ıslanamazdınız ıslanamazlardı
conditional ıslanamazsam ıslanamazsan ıslanamazsa ıslanamazsak ıslanamazsanız ıslanamazlarsa
continuous continuous simple ıslanamıyorum ıslanamıyorsun ıslanamıyor ıslanamıyoruz ıslanamıyorsunuz ıslanamıyorlar
past ıslanamıyormuşum ıslanamıyormuşsun ıslanamıyormuş ıslanamıyormuşuz ıslanamıyormuşsunuz ıslanamıyorlarmış
inferential ıslanamıyordum ıslanamıyordun ıslanamıyordu ıslanamıyorduk ıslanamıyordunuz ıslanamıyorlardı
conditional ıslanamıyorsam ıslanamıyorsan ıslanamıyorsa ıslanamıyorsak ıslanamıyorsanız ıslanamıyorlarsa
inferential inferential simple ıslanamamışım ıslanamamışsın ıslanamamış ıslanamamışız ıslanamamışsınız ıslanamamışlar
past ıslanamamışmışım ıslanamamışmışsın ıslanamamışmış ıslanamamışmışız ıslanamamışmışsınız ıslanamamışlarmış
inferential ıslanamamıştım ıslanamamıştın ıslanamamıştı ıslanamamıştık ıslanamamıştınız ıslanamamışlardı
conditional ıslanamamışsam ıslanamamışsan ıslanamamışsa ıslanamamışsak ıslanamamışsanız ıslanamamışlarsa
future future simple ıslanamayacağım ıslanamayacaksın ıslanamayacak ıslanamayacağız ıslanamayacaksınız ıslanamayacaklar
past ıslanamayacakmışım ıslanamayacakmışsın ıslanamayacakmış ıslanamayacakmışız ıslanamayacakmışsınız ıslanamayacaklarmış
inferential ıslanamayacaktım ıslanamayacaktın ıslanamayacaktı ıslanamayacaktık ıslanamayacaktınız ıslanamayacaklardı
conditional ıslanamayacaksam ıslanamayacaksan ıslanamayacaksa ıslanamayacaksak ıslanamayacaksanız ıslanamayacaklarsa
progressive progressive simple ıslanamamaktayım ıslanamamaktasın ıslanamamakta ıslanamamaktayız ıslanamamaktasınız ıslanamamaktalar
past ıslanamamaktaymışım ıslanamamaktaymışsın ıslanamamaktaymış ıslanamamaktaymışız ıslanamamaktaymışsınız ıslanamamaktalarmış
inferential ıslanamamaktaydım ıslanamamaktaydın ıslanamamaktaydı ıslanamamaktaydık ıslanamamaktaydınız ıslanamamaktalardı
conditional ıslanamamaktaysam ıslanamamaktaysan ıslanamamaktaysa ıslanamamaktaysak ıslanamamaktaysanız ıslanamamaktalarsa
necessitative necessitative simple ıslanamamalıyım ıslanamamalısın ıslanamamalı ıslanamamalıyız ıslanamamalısınız ıslanamamalılar
past ıslanamamalıymışım ıslanamamalıymışsın ıslanamamalıymış ıslanamamalıymışız ıslanamamalıymışsınız ıslanamamalılarmış
inferential ıslanamamalıydım ıslanamamalıydın ıslanamamalıydı ıslanamamalıydık ıslanamamalıydınız ıslanamamalılardı
conditional ıslanamamalıysam ıslanamamalıysan ıslanamamalıysa ıslanamamalıysak ıslanamamalıysanız ıslanamamalılarsa
past past simple ıslanamadım ıslanamadın ıslanamadı ıslanamadık ıslanamadınız ıslanamadılar
conditional ıslanamadıysam ıslanamadıysan ıslanamadıysa ıslanamadıysak ıslanamadıysanız ıslanamadılarsa
conditional conditional simple ıslanamasam ıslanamasan ıslanamasa ıslanamasak ıslanamasanız ıslanamasalar
past ıslanamasaymışım ıslanamasaymışsın ıslanamasaymış ıslanamasaymışız ıslanamasaymışsınız ıslanamasalarmış
inferential ıslanamasaydım ıslanamasaydın ıslanamasaydı ıslanamasaydık ıslanamasaydınız ıslanamasalardı
optative ıslanamayayım ıslanamayasın ıslanamaya ıslanamayalım ıslanamayasınız ıslanamayalar
imperative imperative regular ıslanama ıslanamasın ıslanamayın ıslanamasınlar
formal ıslanamayınız ıslanamayınız
informal ıslanamasana ıslanamasanıza
infinitive ıslanamamak
verbal noun ıslanamama
impersonal participle imperfective ıslanamayan
perfective ıslanamamış
prospective ıslanamayacak
personal participle non-prospective ıslanamadığım ıslanamadığın ıslanamadığı ıslanamadığımız ıslanamadığınız ıslanamadıkları
prospective ıslanamayacağım ıslanamayacağın ıslanamayacağı ıslanamayacağımız ıslanamayacağınız ıslanamayacakları
temporal adverb temporal adverb simple ıslanamazken1
specific ıslanamayınca
"and" ıslanamayıp
"since" ıslanamayalı
"until" ıslanamayasıya
"as long as" ıslanamadıkça
modal adverb modal adverb simple ıslanamayarak
reduplicated ıslanamaya ıslanamaya
"as if" ıslanamazcasına1

1 The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future.

References